Число 7 в мові

«Число 7 у фразеологічних зворотах, сталих словосполученнях». Робота  з фразеологізмами. 3-4 класи.



Робота з фразеологізмами


Бути (перебувати) на сьомому небі
Цей фразеологізм – один з багатьох, що прийшли у нашу мову з міфів. Деякі явища природи стародавні люди не могли пояснити. Вони вважали, що існує сім кришталевих сфер (небозводів), на яких прикріплені зірки й планети.
Найвища, найголовніша сфера була вершиною блаженства – сьомим небом. Уперше цей вислів зустрічається у працях давньогрецького філософа Аристотеля.
Безмежно щасливі, дуже задоволені люди часто говорять, що вони перебувають на сьомому небі.
Восьме чудо світу
У стародавньому світі число «7» вважалося священним. Пов’язано це з тим, що здавна людям було відомо сім небесних тіл (Сонце, Місяць і п’ять планет). Знали вони і про сім чудес світу – це були архітектурні споруди: єгипетські піраміди, сади Семіраміди (у Вавилоні), Мавзолей у Гелікарнасі, храм богині Артеміди в Ефесі, Колос Родоський на острові Родос (бронзове зображення бога Геліоса), статуя бога Зевса в Олімпі і маяк на Фарос біля Александрії.
Вислів «восьме чудо світу» вживається тоді, коли когось або щось хочуть звеличити, вирізнити з-поміж інших.
Сім п’ятниць на тиждень
Число «сім» у всі часи вважалося магічним: сім днів тривав всесвітній потоп, відомо сім чудес світу, сім смертних гріхів. Яку ж роль відіграє це число у фразеологізмі «сім п’ятниць на тиждень»?
Коли старослов’янські племена ще не сповідували християнства, саме п’ятниця, а не неділя, була святковим днем, днем відпочинку. Щоп’ятниці відбувалися ярмарки в селах, там можна було не тільки продати-купити, позичити гроші, сплатити борги, а й розважитися, приємно провести час.
Отже, той, хто кожен день вважає п’ятницею – людина несерйозна, непрацьовита. Всі її думки зосереджені навколо розваг.
Про людину, яка часто змінює свої погляди, яка не має ні про що стійкої думки говорять: «У неї сім п’ятниць на тиждень».
Сім смертних гріхів
Смертний гріх – це такий гріх, який не можна спокутувати. Людина, яка вчинила його, приречена на вічні муки. Всього таких гріхів сім: заздрість, скупість, ненажерливість, гордощі, гнів, зневіра, розпуста.
Ставши крилатим, фразеологізм «сім смертних гріхів» має значення великих, непростимих, страшних вчинків, великої вади.
Сьома вода на киселі
«Сьома вода» – це вода, яка всьоме промиває борошно для киселю. Зрозуміло, що вона буде майже чистою: усе «забрала» із собою попередня вода.
Отже, у сьомій воді буде так мало від цієї улюбленої народної страви, як у далекого родича – якихось споріднених рис із певною людиною.
«Сьома вода на киселі» – так називають дуже далеких родичів.
До сьомого поту 1) змушувати кого-небудь напружено, з останніх сил працювати; виснажувати непосильною роботою; 2) хто-небудь дуже виснажується, втомлюється від напруженої або дуже старанної роботи, діяльності.
За сім верст киселю їсти витрачати багато зусиль на справу, яка не має суттєвого значення.
Мов сім баб пошептало набагато кращий.
На сьомому небі перебувати дуже задоволений, радісний, безмежно щасливий.
Під сімома вітрами на відкритому, ніким і нічим не захищеному місці.
Семимильними кроками (зі сл.. іти, присуватися, рухатися)  дуже швидко.
Сім мішків гречаної вовни (і всі неповні) (зі сл.. наговорити) – сказати багато зайвого, безглуздого, несуттєвого і т. ін..; небилиці.
Сім потів зійшло – 1) змушувати кого-небудь напружено, з останніх сил працювати; виснажувати непосильною роботою; 2) хто-небудь дуже виснажується, втомлюється від напруженої або дуже старанної роботи, діяльності.
Сім п’ятниць  на тиждень – хто-небудь дуже часто і легко змінює свої рішення, наміри, настрій.
Сім футів під кілем усталена форма побажання успіху.
Сім шкур спускати (з когось) жорстоко експлуатувати, гнобити; дуже побити.
Сім разів одміряти перед виконанням якоїсь дії треба, зваживши на всі обставини, врахувати їх.



 


1 коментар: